středa 4. ledna 2017

Moudré z nebe-recenze

Autor :Richard Skolek
Žánr :Humor, beletrie
Datum vydání :7.11.2016
Jazyk :Čeština
Počet stran :98

Moudré z nebe je vyprávěním malého chlapce Richarda, je takovým jeho deníčkem. Seznámí nás s událostmi svého dětského života, píše o své rodině, méně či více vzdálených příbuzných, o prarodičích, o strýcích. Vypráví o škole, o svých kamarádech, ale také o těch, které příliš rád nemá. Zjišťujeme, kde a jak tráví čas o prázdninách, kam jezdí na výlety. Ve své dětské mysli někdy nedokáže pochopit, o čem dospělí mluví a vysvětluje si to po svém, v takových momentech jsem se nemohla nezasmát.

 Richardovi rodiče by si přáli, aby jejich syn byl více sportovně založený, dají ho i do sportovní třídy. Snaží se zapojit ho do všemožných sportovních kroužků, on však pokaždé přijde s výmluvou, díky které se ze sportování vykroutí.

Kniha není psána spisovně, Richard píše stejně tak, jako by mluvil, má svůj dětský styl. Při čtení prvních stránek se mi zdál jazyk až příliš nespisovný, to však možná bylo tím, že jsem dosud podobně psanou knihu nečetla.  Čtením dalších stránek jsem si na styl psaní zvykla a nepřipadalo mi to tolik zvláštní, jako na začátku, pokud vám však nespisovná čeština vadí, kniha pro vás není.

Místy se mi stávalo, že jsem se trochu ztratila v předlouhých souvětích, ze kterých je složena celá kniha, ale je pravda, že k takové knížce se to hodí, je napsaná přesně tak, jak mnohé z dětí píší i mluví. Snaží se v co nejkratším čase říct co nejvíce informací, a skáčou od jedné věci ke druhé a zase zpátky.

Nestává se často, abych vzala do ruky vtipnou knihu, čtu spíše knihy s tajemstvím, knihy, kde se postupně odhalují skryté věci, s napínavým dějem, ale jsem ráda, že jsem měla možnost si Moudré z nebe přečíst. V knize nenajdete žádný složitý děj, je to knížečka, kterou vezmete do ruky, když se chcete zasmát a nechcete nad něčím příliš přemýšlet.

U mě kniha splnila účel, splnila očekávání, které anotace nabízí. Trochu jsem se bála, že se do knihy nedokážu pořádně začíst, právě kvůli stylu, kterým je napsaná, ale opak byl pravdou.  Zasmála jsem se, a také zavzpomínala. Je vyprávěním z devadesátých let, a připomněla mi plno věcí z mého dětství. Seriály, na které jsem se dívala, pohádky, které sleduji stále, ale také jsem si díky knize vzpomněla, jak jsem i já ochutnávala medové dropsy pro křečky a stavila jim výběhy.

Pokud se chcete zasmát a zavzpomínat na své dětství (jste-li v podobném věku jako autor), knihu si určitě přečtěte. Byly chvíle, kdy mě přiměla nahlas se smát a vrátit se na chvíli do svých dětských let. 

                                              Za recenzní výtisk děkuji přímo autorovi

                                                                 Hodnocení 4/5

                                               Knihu v novém vydání můžete koupit zde

2 komentáře:

  1. Taky jsem knihu četla a stejně jako Tobě se mi líbila a připomněla mi dětství :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já vždycky, když na něco dopíšu recenzi, hledám ostatní recenze, zajímají mě, jaký na to mají jiní názor, i tvoji recenzi jsem četla :)

      Vymazat

Za komentáře děkuji, jsem ráda za každou vaši odezvu :)