neděle 4. prosince 2016

Knižní plány-Prosinec


Od pátku mám neschopenku a to znamená také čas na čtení. Připravila jsem si hromádku knih a uvidím, co všechno se mi povede přečíst. A které knihy jsem si ke čtení vybrala? 
 1984 jsem dočtla dnes. Od začátku knihy jsem čekala, kdy mě nějak pořádně pohltí, kdy se od ni nebudu moc odtrhnout.Četla se mi dobře, napsaná je dobře, o tom není pochyb, ale chybělo mi tam něco, co by mě úplně vtáhlo do děje. To přišlo až v posledních asi sedmdesáti  stránkách, kdy jsem musela číst dál a dál, tam mě kniha chytla opravdu hodně. Viděla jsem film(Charlieho malá tajemství), dokud na začátku filmu neřekli, že je natočen, podle této knihy, nevěděla jsem to, zaujal mě a knihu jsem tou dobou už měla na seznamu knih, které chci přečíst. Hned po shlédnutí jsem si ji zarezervovala v knihovně a nedávno vyzvedla. 

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze.Při poslední návštěvě knihovny jsem procházela knihy, které byly vrácené ten den, a Upálená za živa byla mezi nimi, musela jsem si ji půjčit. Souad vyrůstala v jordánské vesnici, kde panují doslova středověké poměry a v rodině má hlavní slovo otec. Ženy platí za méně než dobytek, jsou denně bity pro sebemenší maličkost, nemají nárok na vlastní názor, na vzdělání, na jediné slovo. Mohou pouze sloužit a být absolutně poslušné. A pokud se jen podívají na cizího muže, vyřknou nad sebou ortel smrti. Souad tento řád porušila: zamilovala se. Její štěstí však netrvalo dlouho, a když otěhotněla, mladík ji opustil. Dívka těhotenství tajila, protože věděla, co ji čeká. Sama zažila, jak byla z důvodu "cti" zavražděna její sestra. Nakonec rodina rozhodla - děvče se nemůže vdát, je bezcenné, proto je třeba ho odstranit. Úkolu se ujal švagr, který měl popravu provést. Když nazítří prala Souad na dvoře rodného domu prádlo, polil ji benzinem a škrtl zápalkou. Jenže dívka přežila. Ocitla se v nemocnici, ale lékaři i ošetřovatelky ji zanechali jejímu osudu, proto pomalu umírala. Nakonec se však přece jen dočkala pomoci: o její případ se začala zajímat pracovnice humanitární organizace, která ji po nekonečných peripetiích odvezla do Švýcarska. Po mnoha operacích a dlouhém léčení se Souad naučila znovu žít. Dokonce založila i rodinu. Nyní, po dvaceti letech, se rozhodla o svých zážitcích napsat. Nikoho neodsuzuje, uvědomuje si, že takový je prostě život tamějších lidí, kteří nepoznali nic jiného. Chápe, že matka vraždí své dcery, chápe, že její bratr zavraždil sestru, dlouho měla pocit, že i její "trest" byl zasloužený. Tato kniha je burcující výpovědí ženy, která se rozhodla porušit tabu nesnesitelného mlčení a promluvit za všechny, které podobné svědectví už vydat nemohou


I tahle kniha byla mezi vrácenými v knihovně, a protože vím, že kamarádce, která čte knihy jako já,  se hodně líbila, půjčila jsem si ji také.

Přečtěte si to. A jestli se Vás někdo zeptá, jak to skončí, prostě LŽETE!
Báječná rodina Sinclairových.Soukromý ostrov.Velice bystrá dívka, se kterou je něco v nepořádku.Skupina čtyř přátel - lhářů-, jejichž přátelství začne být destruktivní.Revoluce. Nehoda. Tajemství.Lži a další lži.Pravá láska.Pravda.Moderní sofistikovaný thriller od držitelky Printz Award a finalistky National Book Award

První část čtvrtého dílu Písně ledu a ohně jsem četla v listopadu, teď v prosinci bych ráda dočetla zbývající tří části. 

Jaké jsou vaše plány na prosinec? Co byste rádi přečetli? 

2 komentáře:

  1. Orwell je uzasna klasika. Ja mam rada jine knihy od neho,ale verim ze se ti to bude libit :)
    Katy

    OdpovědětVymazat
  2. No tech poslednich 70 stranek jsem hodne hltala.Jinak jsem od nej zatim cetla jen Farmu zvirat, k maturite, tak si ji chci precist znovu :)

    OdpovědětVymazat

Za komentáře děkuji, jsem ráda za každou vaši odezvu :)